Cukorbetegség
Bánné Zsuzsi- Irodavezető, ápolónő
Cukorbetegség
A cukorbetegség orvosi neve diabetes mellitus.
Fő tünete, hogy megfelelő kezelés nélkül az egészségesnél magasabb a vérben a cukor (glükóz) szintje.
A betegség kezdetén a vércukor érték nem állandóan magas, ezért kell gyakran a laboratóriumi vércukor meghatározás.
A vc értéke mindenkinél összefügg az inzulin termelődésével.
Az inzulin az az anyag (hormon) ami a vércukor szintet csökkenteni tudja.
Diabéteszben az inzulinmennyisége kevés, vagy nem elég hatékony. Sajnos ilyen esetben megemelkedik a vércukor szintje.
Normális éhomi vc érték: 6 mmol/l- nél alacsonyabb
Vércukor terhelés után 2 órával: 7.8 mmol/l magasabb
Cukorbetegségben éhomi vc szint: 7mmol/l- nél magasabb
Vércukorterhelés után 2 órás érték: 11 mmol/l- nél magasabb.
A betegséget az orvosok laboratóriumi vércukor- meghatározás után vagy cukorterheléses vizsgálat után állapítják meg. Ez az éhgyomri és az adott mennyiségű cukoroldat elfogyasztása után 2 órával mért vércukorszint meghatározását jelenti (OGTT vizsgálat).
A cukorbetegségnek három legfontosabb típusát különböztetjük meg:
- Az 1- es típusú cukorbetegség (régebben ifjúkori cukorbetegségnek is hívták).
Az inzulin termelődése folyamatosan csökken majd meg is szűnik. Emelkedik a vérben a vércukorszint, a szervezet éhezik. A vizeletben aceton mutatható ki, a lehelete jellegzetes aromás szagú. A beteg fogy gyenge erőtlen lesz. A vizeletben nagy mennyiségű cukor jelenik meg, megnől a vizelet mennyisége, szomjazik a beteg, fokozott folyadékfogyasztás alakul ki.
Inzulinkezeléssel gyógyítható.
A 2- es típusú (régebben időskori) cukorbetegség:
Ebben az esetben az inzulintermelés normális lehet de az inzulin hatása csökken. A sejtek nem tudják megfelelő hatékonysággal használni az inzulint. Ezt az állapotot nevezzük inzulinrezisztenciának. Gyakran az elhízás is inzulinrezisztenciát okoz. Ebben a típusban a betegek nagy része túlsúlyos vagy elhízott.
Ez a fajta cukorbetegség lassan alakul ki. Sok esetben előbb alakulnak ki a cukorbetegséggel összefüggő maradandó káros szövődmények. Korai felismerése csak a célzott szűrővizsgálatokkal lehetséges.
45 éves kor felett mindenkinél célszerű szűrővizsgálatot végezni, főleg az alábbi kockázati tényezők meglételekor:
- családban előforduló vércukor betegség,
- túlsúly, elhízás,
- kóros vérzsírszint,
- ismert magas vérnyomás betegség,
- ismert érbetegség,
- családtagok korai halála keringési betegségben,
III. A terhességi vagy gesztációs diabétesz:
Ide soroljuk fajtájától függetlenül a terhesség során felismert összes cukorbetegséget. Terhesség esetén mindig történjen szakorvosi szűrés.
Minden sejtünk a működéséhez cukrot használ, ezért a cukorbetegség a szervezetünk egészét érinti. Ezen belül nagyon fontos az erek védelme. Minden szervünk szövetünk vérellátása az erek útján biztosított. Minél hosszabb ideig rendezetlen a cukorháztartás annál nagyobb az erek károsodása.
Ha ehhez társul a magas vérnyomás betegség, magas vérzsírszint akkor kialakulhat az érelmeszesedés.
A cukorbetegség az esetek döntő többségében nem gyógyítható, egy egész életen át tartó gondozást igénylő anyagcsere betegség.
A gondozás célja, hogy az egyénre szabott legyen. Korszerű életmóddal és gyógyszeres terápiával hosszú ideig elkerülhetőek legyenek a szövődmények. A gondozás része az alapos betegtájékoztatás, betegoktatás. Fontos, hogy a beteg és a kezelőorvos együtt tudjon működni.
A cukorbetegség gondozásához tartozik:
- A teljes körű fizikai vizsgálat: testsúly, testmagasság, derékkörfogat, vérnyomásmérés, láb vizsgálat, perifériás artériák tapintása, idegbántalom ellenőrzése hangvillával.
- Szemfenékvizsgálat: szemész szakorvos által tágított pupillával.
- Laboratóriumi vizsgálatok: vérből éhomi és étkezés után 1,5 órával mért vc, koleszterin és vesefunkciós vizsgálatok, HgbA1c vizsgálat.
- Vizeletből- cukor, aceton, üledék sze. vizelettenyésztés és fehérjeürítés.
A cukorbeteg gondozást a háziorvos és a diabetológus közösen végzi.
A magas vérnyomás elkerülése az egyik legjobb módja a szív és érrendszeri , a szem- és a veseproblémák megelőzésére. Ezért fontos minden orvosi vizsgálat alkalmával a vérnyomás mérés, sőt ajánlott minden cukorbetegnek az otthoni önellenőrzés is.
A cukorbetegség kezelésének elengedhetetlen alappilére a megfelelő táplálkozás. Ebben is remek diétás szakemberek segítik a diabészes beteg gondozását.
A jól beállított terápia és táplálkozás mellett fontos a napi rendszeres mozgás. A mozgás hatására megnő a sejtek inzulinérzékenysége, nő az izomzat vérellátása, javul az izmok cukorfelhasználása.
A rendszeresen végzett nem megerőltető séta, gyaloglás, kerékpározás, úszás, túrázás vagy torna javítja az anyagcserét. A sportolásnak keringésjavító hatása van.
A mozgás és a sport minden diabetesszel élő embernek hasznos.
KÉSZÜLT MAGYARORSZÁG KORMÁNYA MEGBÍZÁSÁBÓL AZ EURÓPAI UNIÓ TÁMOGATÁSÁVAL
Budapest,2020.04.29.